Impreza integracyjna „Spotkanie Przyjaciół”- Półmaraton Aleją Dębów Czerwonych
Uroczystość odsłonięcia tablic Olimpijczyków i Paraolimpijczyków
W dniu 18.09.2021 r. o godz. 11.00 na Rynku w Wieruszowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków- I część imprezy. Do Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, zawierającej już 14 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski, których osiągnięcia zostały przypomniane poprzez piękną wystawę przygotowaną przez pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. W.S. Reymonta w Wieruszowie dołączyli kolejni wybitni sportowcy tj.:
Jakub Tokarz – złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w kajakarstwie- Rio de Janeiro 2016, bijący jednocześnie swój rekord życiowy. W latach 1997–2004 odnosił sukcesy jako zawodnik judo zajmując między innymi drugie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów, w kategorii wagowej 73 kg w 2000 oraz pierwsze miejsce w kategorii 90 kg na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w 2003.
oraz Grzegorz Lato – dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w piłce nożnej- Monachium 1972- złoto i Montreal 1976- srebro. W latach 1971–1984 reprezentant Polski w piłce nożnej, z którą trzykrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata (1974 – 3. miejsce, król strzelców z 7 golami, 1978, 1982 – 3. miejsce), podczas których zdobył 10 bramek, co jest rekordem w historii występów reprezentacji Polski na mistrzostwach świata.
Pomimo nieobecności Olimpijczyka pamiątkowa tablica została odsłonięta, a publiczność mogła posłuchać nagrania udzielonego wywiadu i specjalnych pozdrowień i podziękowań skierowanych do wszystkich zgromadzonych.
Aleja sukcesywnie się powiększa. Od teraz na Rynku znajduje się już 16 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski. Więcej na temat przybliżonych sylwetek osób związanych z ruchem olimpijskim można znaleźć w publikacji „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924- Rio 2016”, w której opisana została również jako Pierwsza w Polsce nasza Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków.
II część imprezy rozgrywała się na Stadionie Sportowym oraz hali namiotowej, znajdujących się przy ul. Sportowej, gdzie odbywały się konkurencje sportowe, w których brali udział dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością z terenu powiatu wieruszowskiego. Zawodnicy uczestniczyli w różnych konkurencjach m.in. skoku w dal z miejsca, torze przeszkód, rzucie ringo, rzucie woreczkiem do hula-hop, szalonym pociągu, czy przeciąganiu liną. Uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami indywidualnymi, pucharami oraz medalami. Nie zabrakło również występów artystycznych, które uświetniły organizowane wydarzenie.
Ponadto w celu rozgrzewki, przed rozpoczęciem właściwych konkurencji sportowych, zarówno uczestnicy zdrowi, jak i z niepełnosprawnością wspólnie przebiegli symboliczny dystans 400 m po bieżni.